Firmy energetyczne – dystrybutorzy energii mogą starać się w Podlaskiem o dotacje z UE na budowę i modernizację sieci przesyłowych. 30 mln zł na ten cel pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa na lata 2014-2020.

Urząd marszałkowski w Białymstoku od poniedziałku przyjmuje konkursowe wnioski. Można je składać do 28 lutego. To pierwszy taki konkurs w tym programie – poinformował we wtorek PAP urząd.

Odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek Maciej Żywno podkreśla, że dotychczas w regionie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, pieniądze były przeznaczane na różne instalacje do produkcji energii ze źródeł alternatywnych.

– Powstawały m.in. biogazownie czy farmy fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną. Jednak dynamiczny rozwój OZE, który obserwujemy w Podlaskiem, nie idzie w parze z rozwojem sieci przesyłowej– podkreśla Żywno. Dodaje przy tym, że właśnie dlatego konieczne jest przygotowanie takiego systemu energetycznego, który będzie uwzględniał coraz większy w nim udział odnawialnych źródeł energii. – To nam pomoże w rzeczywistej transformacji z regionu, który jest jedynie odbiorcą energii elektrycznej, w region będący jej producentem – podkreśla Żywno.

W konkursowym ogłoszeniu na stronie RPO(1) można przeczytać, że na wsparcie mogą liczyć projekty dotyczące budowy i modernizacji sieci w takim niezbędnym zakresie, by możliwe było przyłączenie jednostek wytwarzających energię z OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Chodzi też o przebudowy i rozbudowy sieci w zakresie prawidłowego funkcjonowania przyłącza.

Konkurs ma być rozstrzygnięty w czerwcu 2018 r. (PAP)