O dofinansowanie do 5 tys. zł dla indywidualnych mieszkańców lub do 50 tys. zł dla wspólnot do wymiany pieców i źródeł ogrzewaniabędzie można ubiegać się w Łodzi od 19 lutego. W tym roku na dotacje do inwestycji, które mają ograniczyć smog w mieście, przeznaczono 4 mln zł.

– To propozycja dla wszystkich mieszkańców Łodzi, którzy chcą zmienić źródło ogrzewania na ekologiczne. Dofinansowanie dla tych, którzy zamierzają wymienić piec starej generacji na spełniający wymogi V klasy, wymienić stary piec na ogrzewacze elektryczne czy podłączyć się do sieci gazowej lub cieplnej jest w zasięgu ręki wszystkich, którzy złożą wnioski dotacyjne – podkreślił Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi na wtorkowej konferencji prasowej.

Nabór wniosków do końca marca

Poinformował, że nabór wniosków rozpocznie się 19 lutego i będzie trwał do końca marca. Do tego czasu w mieście ma trwać kampania informacyjna promująca program bezpłatnych dotacji. Z budżetu miasta przeznaczono na niego 3 mln zł, z opcją rozszerzenia tej kwoty do 4 mln zł, w przypadku dużego zainteresowania. Indywidualni mieszkańcy na wymianę istniejących instalacji grzewczych, na nowe bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, mogą otrzymać do 5 tys. zł, a wspólnot mieszkaniowe – do 50 tys. zł. Podpisanie pierwszych umów planowane jest na przełomie kwietnia i maja. Inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona do 30 listopada br. (PAP)